UNITED NATIONS COMMISSION ON KOREA (UNCOK)

back to Operations List Operations List
Australian Deployment Dates: 9 June 1950 to 23 June 1950

Strength: 2

Area of Operations (AO): South Korea.

Purpose: UNCOK was originally established in 1948 as a diplomatic mission to monitor the withdrawal of WWII occupation forces from Korea, and provide UN good offices for unification of the two regimes fostered by the USA and USSR as occupying powers. In May 1950, war loomed on the still divided Korean peninsula and military observers to undertake monitoring activities in the field supplemented UNCOK.

Comments: By the eve of hostilities, only two Australian Observers, Major F.S.B Peach and Squadron Leader R.J. Rankin, were on the ground in Korea. Whilst it was Australia's smallest peacekeeping contingent, it was one of the most important since they were the only UNCOK observers in place when North Korea invaded South Korea in late June 1950. Their thorough report proved that North Korea had initiated hostilities and provided the evidence needed for the UN to intervene in South Korea.

Veteran Entitlement Act (VEA): Schedule 3; 9 June 1950 to 23 June 1950.

Service Type: Non-warlike.

Gazette: S102 of 27 Mar 01

Awards & Qualifying Periods:

ASM 1945 - 1975
ASM 45 - 75